Promítání filmu ze Zambie ke Světové misijní neděli

Ke Světové misijní neděli jsme shlédli film ze Zambie.

 

Video zachycující běžný život v africké Zambii jsme si promítli v neděli 18. října 2015 na faře v Horní Cerekvi.
Záznam natočil polský misionář, který v této zemi působí. Diváky zaujala praktičnost i u mladých kluků, kteří si umí poradit s přespáním, jídlem i vyžitím i v bujné vegetaci.
P. Jaroslaw Zygmunt, který v Zambii také působil, poté během besedy přidal několik zajímavých postřehů. Ačkoli lidé tam žijí velmi chudě, lze u nich často vidět radost ze života. Mše tam jsou mnohem delší než u nás a hlavně živější. „Při mši se úplně normálně tancuje a my jsme se pak také přidali, protože tam je nepřirozené stát v klidu na místě jako u nás,“ vzpomněl P. Jaroslaw. Na mši dorazí lidé často až ze vzdálenosti 50 kilometrů a je pro ně velkým svátkem i setkáním, nahrazuje jim vlastně moderní technologie a média, tak jsme na ně zvyklí v Evropě.
P. Jaroslaw také ukázal několik zajímavých výrobků, které zruční domorodci umí udělat, i když mají velmi omezený výběr materiálu. Jedním z nich byl i originální obraz, na kterém jsou namalované dvě postavy, které nesou úlovek. Obraz byl dán naším panem farářem do dražby a nakonec ho za 1000 Kč vydražil p. Jiří Jedlička z novorychnovské farnosti. Výtěžek půjde právě na misie. Setkání hrou na kytaru zpestřila Tereza Havelková z Horní Cerekve. Poděkování patří i všem ženám, které přispěly výborným pohoštěním, a vůbec všem, kteří podporují misie.