Nejnovější zprávy z Církev.cz

Červená středa v Praze: Nově se nasvítí i Pražský hrad

Mezinárodní iniciativa Červená středa (#RedWednesday), jejíž 6. ročník se uskuteční již zítra 29. listopadu, nabídne pestrý program napříč celou Českou republikou. Jak bude vypadat hlavní program v Praze?

Číst dál

V Římě byla sloužena bohoslužba za dětské oběti války ve Svaté zemi

P. Ibrahim Faltas, vikář kurie Svaté země, celebroval v neděli 26. listopadu v Římě v kostele svatého Bernarda zádušní mši svatou za tisíce dětí postižených válkou mezi Izraelem a Hamásem. Dne 27. listopadu, 50 dní po zahájení bojů, se Izrael a Hamás chystá na čtvrtou výměnu rukojmích držených ozbrojenci za Palestince vězněné Izraelem.

Číst dál

Papež František v květnu 2024 navštíví Veronu

Mezi destinacemi, které plánuje Svatý otec v roce 2024 navštívit v rámci svých pastoračních cest, je nově potvrzena severoitalská Verona. Tamější biskup Domenico Pompili o víkendu zveřejnil, že papež se zde 18. května 2024 zúčastní mírového shromáždění spolu se zástupci mírových sdružení a hnutí.

Číst dál

Bohoslovci se modlili za teologickou fakultu

Ve středu 22. listopadu 2023 se v olomouckém kostele Panny Marie Sněžné sešli studenti, kteří se při pravidelné studentské mši svaté modlili za učitele a studenty Cyrilometodějské teologické fakulty v Olomouci.

Číst dál

Darujte Katolický týdeník: předplatné pro vaše příbuzné, sousedy, přátele a kamarády na celý rok!

Líbí se vám Katolický týdeník? A začínáte už pomalu přemýšlet nad dárky pod stromeček? Předplatným novin můžete těšit, inspirovat a (in)formovat 52 týdnů v roce.

Číst dál

Celostátní setkání animátorů proběhne v Kroměříži

Sekce pro mládež ČBK pořádá ve dnech 12. - 17. srpna 2024 v Kroměříži Celostátní setkání animátorů (CSA), které je určeno pro všechny aktivní mladé. Cílem setkání je vzdělávání a formace mladých animátorů z České republiky.

Číst dál

Advent ve starém domě: Něžné (před)vánoční čtení pro ženy

Advent ve starém domě je kniha, která do mysli i srdce vnáší tu pravou předvánoční atmosféru. Ta dýchá z každé ze 24 kapitol, které si čtenářky mohou dopřávat jednu po druhé během celého adventu. Příběhy protkané hořko-sladkými emocemi v tomto čtecím adventním kalendáři však spíše slupnou na jedno dvě posezení, jako pořádný kus hořké čokolády. Z této nadílky ale břicho ani svědomí nebolí, právě naopak. Na konci každé kapitoly zůstává v srdci i na jazyku něžně sladko.

Číst dál

Farnosti vstupují do adventu

V neděli začíná advent. Jak se na něj připravují farnosti v pražské arcidiecézi?

Číst dál

Arcibiskup Gallagher: Evropa hledá sebe sama a křesťané by k tomu měli pokorně přispět

Krize ve světě lze vyřešit pouze úsilím o mír a solidaritu a křesťané by se měli angažovat tímto směrem. Zdůraznil to vatikánský sekretář pro vztahy se státy arcibiskup Paul Richard Gallagher v rozhovoru pro Kathpress u příležitosti dvoudenního setkání generálních sekretářů středoevropských biskupských konferencí ve Vídni (24.-25. listopadu). Českou republiku zastupoval P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK.

Číst dál

Vychází kniha rozhovorů s arcibiskupem Janem Graubnerem

Vychází knižní rozhovor s arcibiskupem Janem Graubnerem, který s ním vedl historik Marek Šmíd. Slavnostní představení knihy Bůh má smysl pro humor, jak se kniha jmenuje, se uskuteční 4. prosince v 18.00 v hradčanské pobočce Městské knihovny v Praze (Pohořelec 111/25).

Číst dál

Služba věřícím lidem LGBTQ+ v olomoucké arcidiecézi

Stejně jako v některých dalších diecézích naší země se také v olomoucké arcidiecézi rozbíhá pastorační služba pro všechny, kteří se pro svou sexuální orientaci cítí být na okraji církve.

Číst dál

Získání plnomocných odpustků v době adventní a vánoční

Letos budou moci věřící získat plnomocné odpustky od 8. prosince, slavnosti Neposkvrněného početí Panny Marie, do 2. února 2024, svátku Uvedení Páně do chrámu, a to modlitbou před betlémem v kostelích spravovaných františkánským řádem po celém světě.

Číst dál

Kardinál Dominik Duka ocenil fotografy ze spolku Člověk a Víra

V sobotu 25. listopadu 2023 se konala vernisáž výstavy velkoformátových fotografií spolku Člověk a Víra, v rámci které ocenil kardinál Dominik Duka tři fotografy: Aničku Guthrie, Josefa Cincialu a Mirku Dolanskou. Výstava na téma "Katedrála a živá setkání" probíhá v Mladotově domě v areálu Pražského hradu až do 9. ledna 2024. Slavnostní vernisáže se účastnil také pražský arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK.

Číst dál

Papežův stav je dobrý a stabilní, uvedl vatikánský mluvčí

Ředitel tiskové kanceláře Svatého stolce Matteo Bruni zaslal dnes 27. listopadu informaci novinářům, že papežův zdravotní stav je dobrý a stabilní.

Číst dál

Advent 2023

Advent je začátkem liturgického roku a přípravou na Vánoce. V letošním roce začne v neděli 3. prosince. Jaký je význam tohoto období očekávání narození Ježíše Krista a jaké zvyklosti jsou s ním spojeny?

Číst dál

Za betlémskou hvězdou: Advent a Vánoce v Arcibiskupském paláci

Zajímá vás, jak trávila Štědrý den císařská rodina a jaké dárky našly pod stromečkem děti Františka Josefa I.? Víte, kde se vzal zvyk zdobení vánočního stromečku a kdy vznikla první skleněná ozdoba? Myslíte si, že arcibiskup Rudolf Jan Habsburský dostával v dětství dárky? A jak vůbec trávili olomoučtí arcibiskupové Štědrý den? To vše a ještě mnohem více se dozvíte na adventní prohlídce Arcibiskupského paláce v Olomouci, slibují kurátorky výstavy „Za betlémskou hvězdou“, která bude otevřena od 2. do 31. prosince 2023.

Číst dál

Vatikán německým biskupům: Dialog ano, ale ne všechno podléhá diskusi

Svatý stolec připomíná německým biskupům, že v katolické církvi existují otázky, o kterých nelze diskutovat. Patří mezi ně například nemožnost kněžského svěcení žen nebo morální hodnocení homosexuálních vztahů. Píše se to v nótě, kterou vatikánský státní sekretariát adresoval generální sekretářce Německé biskupské konference Beate Gillesové.

Číst dál

Advent na zámku v Kroměříži

V Arcibiskupském zámku v Kroměříži se opět otevírá „Cesta od adventu do Tří králů“ tematicky vyzdobenými sály.

Číst dál

Přímé přenosy bohoslužeb od 27. listopadu do 3. prosince 2023

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.

Číst dál

Jak se vaří v Nepomucenu...

V polovině listopadu vydalo Karmelitánské nakladatelství kuchařku receptů sestry Vojtěchy Fialové na jídla české a hlavně italské kuchyně, na kterých si již více jak dvacet let pochutnávají obyvatelé Papežské koleje Nepomucenum v Římě – představení kněžského semináře, studující kněží z Čech i vzdálených exotických zemí, bohoslovci, laičtí spolupracovníci a milosrdné sestry boromejky. Kniha vznikla na opakované žádosti samotných spokojených strávníků. Od vydání neuběhl ani týden a velký zájem všech, kteří znají sestru Vojtěchu a její kuchyni, nebo mají blízký vztah k Nepomucenu, si vyžádal první dotisk. Kniha se hojně kupuje jako vánoční dárek. Potěší zajímavým a přístupným mixem receptů z dostupných surovin.

Číst dál

Papež František je nemocný, modlitba Anděl Páně byla přenášena z Domu sv. Marty

Při nedělní modlitbě Anděl Páně se papež František nemodlil z okna Apoštolského paláce, ale kvůli nemoci zůstal v Domě sv. Marty. V promluvě, kterou za Svatého otce přečetl Mons. Braida, vyzval mimo jiné k vytrvalosti v modlitbách za všechny národy rozvrácené konflikty.

Číst dál

Advent a Vánoce v brněnské katedrále

Přinášíme přehled akcí, které proběhnou během adventní a vánoční doby v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně.

Číst dál

Mládež převzala při diecézním setkání ostatky bl. Carla Acutise

Relikviář s ostatky bl. Karla Acutise bude uložen na Diecézním centru života mládeže Vesmír v Deštné v Orlických horách.

Číst dál

FOTOGALERIE: Setkání generálních sekretářů biskupských konferencí střední Evropy

Ve Vídni probíhá v těchto dnech setkání generálních sekretářů biskupských konferencí zemí střední Evropy. Hlavním hostem je arcibiskup Paul Richard Gallagher, sekretář Státního sekretariátu Vatikánu v sekci pro vztahy se státy. Českou biskupskou konferenci reprezentuje P. Stanislav Přibyl , generální sekretář ČBK.

Číst dál

V Litoměřicích začalo 58. diecézní setkání mládeže

V pátek 24. listopadu 2023 začalo v kostele Všech svatých v Litoměřicích 58. diecézní setkání mládeže, které vyvrcholí v neděli 26. listopadu v 10 hodin mší svatou v katedrále, které bude předsedat litoměřický biskup Mons. Jan Baxant.

Číst dál

Setkání vedení Charity Litoměřice s novými pracovníky

V úterý 21. listopadu 2023 Charita Litoměřice hostila sto nových charitních pracovníků litoměřické diecéze. Cílem setkání bylo představení Charity jako organizace, která je součástí celosvětové charitní sítě i jako organizace, která poskytuje své služby napříč celou Českou republikou. Pozornost pak byla zaměřena především na činnost Charit v litoměřické diecézi, etický kodex, kterým se řídí každý charitní pracovník.

Číst dál

Červená středa zazáří od Lubiny po Vidnavu. Ostravou projde průvod

Již 29. listopadu si v České republice připomeneme Den pronásledovaných pro víru. K takzvané Červené středě se připojí také farnosti z ostravsko-opavské diecéze. V samotné Ostravě se vpodvečer sejdou křesťané z různých církví a budou se společně modlit za ty, kteří ve světě čelí perzekuci kvůli svému vyznání. Se svícemi pak projdou středem města.

Číst dál

Kardinál Dominik Duka k úmrtí F.X. Halase

Dnes, v pátek 24. listopadu, zemřel v 86 letech první český velvyslanec ve Vatikánu, historik a spisovatel, syn básníka Františka Halase, František Xaver Halas. Přinášíme nekrolog kardinála Dominika Duky.

Číst dál

Kolik exorcistů je v katolické církvi a ve kterých zemích působí?

V současné době má Mezinárodní asociace exorcistů (IAE) 905 členů. Je to jediné sdružení exorcistů oficiálně uznané Svatým stolcem. Počet kněží - exorcistů schválených biskupy roste po celém světě. Stoupá i množství exorcistů sdružených v IAE, za deset let se jejich počet zčtyřnásobil.

Číst dál

Adventní duchovní obnovy v ostravsko-opavské diecézi

Letošní advent je nejkratší možný. I tak se ale nabízí mnoho možností ke ztišení nebo novému začátku v životě s Bohem. Ostravsko-opavská diecéze nabízí přehled duchovních obnov, které se v době adventní konají nejen v této diecézi.

Číst dál

Zemřel František Xaver Halas

Dnes, 24. listopadu 2023, v ranních hodinách, zemřel ve věku 86 let český diplomat, historik a překladatel František Xaver Halas. Byl posledním československým a prvním českým velvyslancem při Svatém stolci. Společně se svojí manželkou Dagmar Halasovou se zasloužil o český překlad Jeruzalémské bible.

Číst dál

V Evropě roste nenávist vůči křesťanům

Znepokojivá čísla zveřejnila OIDAC, organizace zabývající se monitorováním nesnášenlivosti a diskriminace křesťanů v Evropě. Podle jejich zjištění prudce vzrostl počet útoků i trestných činů vůči křesťanům spáchaných z nenávisti.

Číst dál

Svatopetrské náměstí už zdobí vánoční strom

Dnes ráno byl na Svatopetrském náměstí vztyčen vánoční strom. Stříbrná jedle o výšce 28 metrů pochází z piemontské obce Macra v provincii Cuneo na severu Itálie. Její dřevo bude posléze použito na výrobu hraček, které budou věnovány charitě.

Číst dál

Katolická církev podniká zodpovědně, na svou hlavní činnost si vydělá

Posláním katolické církve je hlásání evangelia a poskytování duchovní péče věřícím a hledajícím. Na duchovní a společensky prospěšné služby vydala církev v roce 2022 3,367 mld. Kč, což je o 174,7 mil. Kč více než v předcházejícím roce.

Číst dál

Překlad souhrnné zprávy ze synody o synodalitě v češtině

Závěrečná zpráva ze 16. generálního shromáždění synody o synodalitě je k dispozici v českém překladu.

Číst dál

Arcibiskup Manamika: Zednářství korumpuje Afriku, bez něj kariéru neuděláte

Společnost středoafrických zemí je zkorumpovaná zednářstvím. Člověk k němu musí patřit, aby mohl udělat kariéru nebo získat veřejnou funkci. Upozorňuje na to předseda episkopátu Konžské republiky s odvoláním na nejnovější dokument Dikasteria nauky víry, který potvrzuje pro katolíky zákaz vstupu do zednářských lóží. Připomínáme to našim věřícím, ale tlak ze strany svobodných zednářů je velmi silný, dodává arcibiskup Bienvenu Manamika Bafouakouahou.

Číst dál

Světový den dětí: Dejme přednost dětem před válkou

Při příležitosti Světového dne dětí, který byl 20. listopadu, promluvil James Denselow z organizace Save the Children o dopadech válečného konfliktu na děti.

Číst dál

Papež František: Křesťané mají být odvážnými nositeli všestranné lásky

Svatý otec při generální audienci ve středu 22. listopadu uvedl, že setkání s Ježíšem a sdílení evangelia je výzvou pro všechny bez ohledu na hranice a omezení. Papež František také na Svatopetrském náměstí v Římě znovu vyzval věřící k modlitbám za všechny, kdo trpí v důsledku válek.

Číst dál

Vlčí doupě a adventní soutěž: Úvodní video

Úvodní video k seriálu na každý den doby adventní. Možnost zapojení do soutěže o skvělé ceny.

Číst dál

Patnáct zemí světa nasvítí hlavní památky červeně jako připomenutí náboženské svobody

Od 22. do 29. listopadu bude v patnácti zemích světa v rámci iniciativy Červený týden (#RedWeek) nasvíceno červeně nejméně dvacet katedrál, stovky kostelů a dalších památek. Česká republika se do této iniciativy zapojí 29. listopadu 2023 v rámci akce Červená středa.

Číst dál

Živnostníci a učitelé podpořili přirozenou rodinu

Více než stovka živnostníků a tři stovky učitelů a vychovatelů doručilo dnes petici místopředsedovi ústavně-právního výboru Parlamentu ČR Marku Bendovi, v níž požadují ochranu přirozené rodiny založené na vztahu mezi mužem a ženou.

Číst dál

Katolíci ve Španělsku žádají zahájení kanonizačního procesu s knězem zavražděným džihádistou

Věřící z Diecéze Cádiz a Ceuta na jihu Španělska žádají o zahájení kanonizačního procesu pro kněze, který byl zavražděn muslimským extremistou. P. Diego Valencia byl smrtelně zraněn 25. ledna poté, co ho mačetou zasáhl Yassinne Kanjaa, marocký státní příslušník.

Číst dál

Papež František: Sdílím obavy z vývoje církve v Německu

Papež František opětovně vyjádřil znepokojení nad směřováním katolické církve v Německu. V dopise zveřejněném v deníku Die Welt potvrdil, že vytvoření tzv. synodální rady, jak ji německá církev koncipuje, není slučitelné se svátostnou strukturou katolické církve.

Číst dál

Teologie jako věda života: k pátému vydání Pospíšilovy christologie a soteriologie

Není častým jevem ani v Evropě, natož v naší malé zemi s křesťanskou menšinou, že by se odborná teologická publikace dočkala již pátého vydání. Když roku 2000 monografie Ježíš z Nazareta, Pán a Spasitel spatřila světlo světa, představovala vůbec první česky psanou christologickou příručku po Druhém vatikánském koncilu. Od té doby se dílo Ctirada Václava Pospíšila stalo klasikou.

Číst dál

FOTOGALERIE: Benefiční koncert pro nové svatovítské varhany

V úterý, 21. listopadu, ve výroční den položení základního kamene svatovítské katedrály, zazněl v zaplněné katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze čtvrtý benefiční koncert pro nové svatovítské varhany. Mezi zástupci církve v hledišti byli pražský arcibiskup Mons. Jan Graubner, kardinál Dominik Duka, apoštolský nuncius Mons. Jude Thaddeus Okolo, pomocný biskup pražský Mons. Zdenek Wasserbauer, generální vikář pražské arcidiecéze Mons. Jan Balík, probošt Královské kolegiátní kapituly Všech svatých Mons. Jan Mráz, dómský farář Mons. Milan Hanuš a další duchovní.

Číst dál

Hudbou proti totalitní temnotě: Dědictví Obecné jednoty cyrilské a P. Vojtěcha Zapletala

Dnešní svátek sv. Cecilie, patronky hudebníků, je mimo jiné příležitostí vzpomínat na ty, kdo svůj život věnovali péči o rozvoj duchovní hudby – jako třeba hudebníka a vlastence P. Vojtěcha Zapletala, který právě před 110 lety založil u kostela Panny Marie v Kroměříži Cyrilskou jednotu a téměř čtvrt století působil jako její předseda.

Číst dál

Do Ostravy přijede čelný představitel mesiánského židovství dr. Richard Harvey

Biskupství ostravsko-opavské bude v úterý 28. listopadu hostit besedu s dr. Richardem Harveyem – viceprezidentem Mezinárodní aliance mesiánského židovství.

Číst dál

Seminář „Dnes budu tvým hostem“

Setkání proběhne 27. ledna 2024 od 9.00 do 16.00 v Břevnovském klášteře. Nabídne praktické inspirace katechetické práce pedagogikou Franze Ketta se zvláštním zřetelem na přípravu ke slavení svátosti smíření a eucharistie. První část bude věnována zkušenosti s katechezí v Jižní Koreji a druhá představí metodický materiál „Dnes budu Tvým hostem“.

Číst dál

Charita díky dárcům vypravila na Ukrajinu kamion naplněný vánočními balíčky

Dne 21. listopadu 2023 vyrazil kamion z Arcidiecézní charity Olomouc (ACHO) směrem na Ukrajinu, naložený 437 vánočními balíčky, které byly pečlivě připraveny pro sociálně potřebné děti. Tato tradice, trvající již patnáct let, opět přináší radost a světlo naděje do životů dětí v nesnázích. ACHO i nadále lidem na Ukrajině pomáhá dodávkami elektrických generátorů a plynových topidel, k čemuž má otevřenou veřejnou sbírku.

Číst dál

Stále je možné žádat o příspěvek ze sbírky na katolická média

I během letošní 33. neděle v mezidobí, která připadla na 19. listopadu, se konala po celé ČR druhá kostelní sbírka, jejíž výtěžek je určený na katolické sdělovací prostředky. V minulém roce se v rámci této sbírky vybralo přes 9,3 milionu korun. Všem dárcům děkujeme!

Číst dál

Zemřel emeritní probošt R. D. Antonín Doležal

Dne 19. listopadu 2023 zemřel ve Staré Boleslavi osmdesátý první probošt Královské kolegiátní kapituly sv. apoštolů Petra a Pavla na Vyšehradě.

Číst dál

Nová kniha papeže Františka přináší vánoční zamyšlení

Nejnovější kniha Svatého otce, kterou v tyto dny vydávají zahraniční nakladatelství ve spolupráci s Libreria Editrice Vaticana, je sbírkou Františkových nejkrásnějších meditací o události betlémských jesliček. Před 800 lety, právě v roce 1223, sv. František z Assisi obdržel při odchodu z Říma svolení od papeže připomínat si Vánoce netradičním způsobem –⁠ betlémem.

Číst dál

Církev v nouzi ocení přeživší útoku islamistů v Nigérii

Zdravotní sestra Margaret Attahová bude první osobností, která získá ocenění "Odvaha být křesťanem" udělované organizací Církev v nouzi (Aid to the Church in Need). Attahová přišla o obě nohy a zrak na jednom oku, když na Svatodušní neděli roku 2022 vybuchla v kostele svatého Františka Xaverského v Owo ve státě Ondo bomba.

Číst dál

Četlo nás pět: Matka Tereza – Boží láska v akci

Šéfredaktor, zdravotní sestra, redaktorka, knihomolka, a sociální geograf. Pět čtenářů, pět různých pohledů na jednu zajímavou knihu Karmelitánského nakladatelství, která by neměla uniknout vaší pozornosti.

Číst dál

Přednáška: Moravská podzemní církev a biskup Stanislav Krátký

Kněz, politický vězeň, dělník a biskup skryté církve Stanislav Krátký (1922–2010) patřil mezi nejvýznamnější představitele moravské podzemní církve. Přednáška v pondělí 4. prosince 2023 od 17.00 v olomouckém Červeném kostele připomene tohoto charismatického řečníka, osobnost oslovující široké spektrum lidí a jednoho z hlavních organizátorů života podzemní církve na Moravě během let komunistické totality.

Číst dál

V Bělé nad Radbuzou vzpomínali na oběti válek

V sobotu 18. listopadu v kostele Panny Marie Sedmibolestné v Bělé nad Radbuzou sloužil plzeňský biskup Tomáš Holub mši svatou za oběti válek a násilí.

Číst dál

Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat na jaře

Karmelitánky by se mohly do nového kláštera v Drastech u Prahy stěhovat příští rok na jaře. Zbývá například dokončit část podlah, dveře, elektrorozvody či pořídit vybavení kuchyně a prádelny, informovala dnes v tiskové zprávě za komunitu sester karmelitek sestra Marie.

Číst dál

FOTOGALERIE: Návštěva generálního představeného jezuitského řádu v ČR

Ve dnech 11. až 16. listopadu 2023 navštívil Českou republiku generální představený jezuitského řádu P. Arturo Sosa SJ. Postupně se setkal se všemi spolubratry, kteří žijí a působí v komunitách v Olomouci, Brně, na Svatém Hostýně, na Velehradě, v Praze a Děčíně. Na Hostýně se také setkal s biskupem Josefem Nuzíkem, v Brně a Praze sloužil mši svatou pro studenty a následně odpovídal na jejich dotazy. Na Velehradě besedoval se studenty Stojanova gymnázia a v Děčíně se žáky základní školy.

Číst dál

Biskup Jan Vokál: Pohled do katedrály plné kněží mě naplňuje radostí

V pondělí 20. listopadu 2023 v katedrále Svatého Ducha v Hradci Králové proběhla bohoslužba u příležitosti slavnosti sv. Klementa, patrona královéhradecké diecéze. Kněží z této diecéze se sjeli, aby v čele s Mons. Janem Vokálem, královéhradeckým biskupem, oslavili tento významný den pro královéhradeckou diecézi.

Číst dál

Začal Týden modliteb za mládež

Týden modliteb za mládež, který probíhá ve dnech 19.-25. listopadu 2023, je přípravou na 38. Světový den mládeže, který připadá na slavnost Krista Krále. Církev se zvláště v těchto dnech modlí za mladé lidi, kteří jsou její budoucností. Pro letošní Světový den mládeže vybral papež František motto: "Radujte se v naději!" (Řím 12,12). Při této příležitosti připravila televize Noe pořady věnované mladým.

Číst dál